Zdravé tělo potřebuje přiměřenou dávku pohybu a také vyvážený jídelníček. A pohybu v dnešní době mají lidé velmi málo. Do práce jezdíme autem nebo mhd, v práci celých 8 hodin prosedíme u počítače, a doma pouze obstaráme domácnost a děti. Tento pohyb však nestačí. Co kdybyste zkusili jít do práce alespoň částečně pěšky? Co kdybyste přestali používat výtah a radši šli po schodech? Co kdybyste jeli na menší nákup na kole? Chůze je nepřirozenější pohyb člověka a je velmi zdravá. Především pro seniory a lidi s vysokou nadváhou se doporučují delší svižnější procházky. Také si ve svém okolí můžete najít fitcentrum a můžete třeba s kamarádkou nebo kamarádem vyrazit cvičit. Nemáte na cvičení tolik času? Cvičte v pohodlí domova s pomocí různých aplikací a videí, která jsou k dostání zdarma například na kanále YouTube.

zelenina

Pokud ovšem nemáte vůbec čas cvičit nebo cvičení přímo nesnášíte, zaměřte se na svůj jídelníček. Ten by měl být vyvážený a měl by obsahovat především hodně zeleniny a ovoce. Základem je také kvalitní maso a tuky, přílohy v podobě rýže nebo brambor a zařaďte do svého denního jídelníčku i mléčné výrobky. Ty zakysané jsou výborné pro podporu správné střevní mikroflóry. A ne nadarmo se říká zdravé střevo = zdravé tělo.

hubené tělo

Chtěli byste se dozvědět, jestli máte ideální váhu? Jednoduše si spočítejte hodnotu BMI. Pokud do BMI tabulky zadáte svojí výšku, váhu a věk, ihned se dozvíte výsledek. Optimální hodnoty BMI se pohybují od 18,5 do 25. Hodnoty pod hranicí 18,5 jsou označovány za podváhu a pro vás je to signálem začít trochu přibírat na váze. Hodnoty mezi 25 a 30 značí lehkou nadváhu. Lehká nadváha už může do budoucna představovat nějaké zdravotní riziko, takže byste měli několik kil navíc zhubnout. Hodnoty mezi 30 – 35 jsou již obezitou 1. stupně, hodnoty 35 – 40 obezitou 2. stupně a nad 40 již pak trpíte obezitou 3. stupně. Obézním lidem hrozí vážné zdravotní komplikace a měli by okamžitě zahájit hubnutí.