Lymeská borelióza – vzniká v důsledku přemnožení určitého kmene bakterií, které proniknou jako forma infekce do otevřené rány. Ta však může být způsobena mnoha faktory, nejen přisátým klíštětem. Nakazit se těmito mikroorganismy se tedy můžete například bodnutím ováda, komára, drobnou oděrkou při práci na zahradě atd. Klíště tedy není jediný přenašeč lymeské boreliózy.
malé klíště

Proč je dnes tolik případů aktivní choroby

Není ani třeba sledovat statistické údaje, stačí pouhá intuice k tomu, abychom pochopili, že před desítkami let nebylo známo tolik případů těžkých průběhů této choroby. Přitom výskyt těchto bakterií byl v přírodě přibližně na stejné úrovni jako dnes. Příčinu musíme hledat sami v sobě, v oslabeném imunitním systému. Ten je totiž zodpovědný za přirozenou regulaci případného množení nežádoucích patogenů. Dříve byli zkrátka lidé běžně infikováni v podobném rozsahu, ovšem nemoc nepropukla buď vůbec, anebo jen formou lehké nevolnosti.
nacucané klíště
Měli bychom se tedy zaměřit na podporu imunity, což zahrnuje komplex zdravé výživy, dostatku spánku a odpočinku (regenerace), přiměřený pohyb pro rozproudění lymfy (ideální jsou např. trampolíny, turistika, rekreační cyklistika a plavání), a především eliminaci stresu. Stres je totiž jednou z hlavních příčin selhávání imunity. Zkuste tedy ještě před tím, než se necháte očkovat, posílit svou imunitu přirozeným způsobem.

Encefalitida

Encefalitida, jinými slovy zánět mozkových blan podle některých ověřených vědeckých tvrzení údajně souvisí především se slunečním úžehem a současně s oslabením imunitního systému. Jestliže se tyto dva faktory spojí, mohou vyvolat toto zákeřné a velmi těžké onemocnění. Zánětlivý proces tak vznikne v důsledku působení tepelného a UV záření na lebeční dutinu při dlouhodobém pobytu na slunci, ale zároveň musí být organismus velmi oslabený. Přisáté klíště má na tento proces minimální vliv a pouze přispívá zdrojem infekce k propuknutí této nemoci, jestliže jsou splněny tyto dva základní předpoklady. Není tedy nutné panikařit, především je podstatné dodržovat přiměřený pobyt na slunci a mít v pořádku svůj vlastní tělesný obranný mechanismus.