Kouření škodí zdraví. Tuhle poučku dnes zná již každé malé dítě, ale i přesto u nás žijí miliony kuřáků, kteří si dnes a denně dopřávají cigarety všeho druhu. Na tom by nebylo nic divného. V této statistice na tom nejsme rozhodně hůře než jiné státy. Zajímavé ale je, že naprostá většina kuřáků chce se svým zlozvykem skončit. Ovšem nedaří se. On to totiž není zlozvyk, ale hodně silná závislost, které se člověk jen tak snadno nezbaví. Skončit s kouřením dlouhodobě hned na poprvé zvládne pouze mizivé procento kuřáků. Většina z nich se během prvních měsíců či dokonce týdnů zase ke své závislosti vrátí. Není se co divit, závislost, jakmile se totiž jednou vytvoří, už s námi bude do konce života.

dívka s cigárem

Různá řešení

Je však možné ji nepřikrmovat, ale bojovat s ní. Existuje celá řada „osvědčených“ způsobů, jak seknout s kouřením. Jedním z těch lepších je žvýkání nikotinových žvýkaček. To do jisté míry může fungovat, ale ne vždy. Ono je totiž jednoduché vypěstovat si závislost i na ty žvýkačky. Daleko efektivnější je končit postupně a pokud možno zdravěji. To znamená vyměnit klasické cigarety za elektronické varianty. Jejich náplně samozřejmě také obsahují nikotin, ale ten není to, co milovníky cigaret zabijí. Je to hlavně dehet a další zplodiny, které vznikají při hoření. A ty se u e-cigaret vůbec nevytvářejí.
tabákový kouř

Náhražka

Z tohoto důvodu mnoho kuřáků přešlo právě na elektronické cigarety. Chtějí sice stále kouřit, ale zdravě. Ovšem ani tento druh kuřiva není stoprocentně zdravý. Když pomineme fakt, že v příměsích se mohou skrývat také různé škodlivé látky, ani nikotin není zrovna neškodný. Právě tento prvek je zdrojem závislosti a je tedy vhodné ho z těla odbourat. Nejlépe snižováním dávek. Okamžité vysazení se ukazuje jako nepříliš efektivní, jelikož většina lidí bez kouření takto dlouho nevydrží. To platí jak pro klasické, tak i pro elektronické cigarety.