Děti z lyží a z přezkáčů rychle odrůstají, současné ceny vybavení jsou sice nižší, než před mnoha lety, ale pořád dost vysoké. V mnoha případech to lidé řeší vypůjčením kompletního lyžařského setu na celou sezónu a vychází to cenově velmi přijatelně. Pokud však svému dítěti chcete dopřát kvalitní výbavu, která bude jeho vlastní, nesmíte zapomínat na správnou délku lyží. Příliš dlouhé lyže se totiž namáhavě ovládají, zvlášť v obtížnějším terénu, a krátké lyže zas nedrží stopu a nejsou stabilní.
Děti, které mají vlastní lyže, k nim přistupují jinak, než když jsou vypůjčené a na konci sezóny se musí vrátit. Většinou si lyže zamilují a stanou se součástí jejich životního stylu. Děti s vlastními lyžemi lyžování i víc baví.
holka v helmě

Jak dlouhé lyže dětem koupit?

Pamatujte, že začínající lyžař musí mít lyže, které jsou o 10 až 20 cm kratší, než je on sám. Pokročilejším lyžařům postačí délka lyží jen o 10 cm menší, než je jejich tělesná výška. Mimochodem, víte, že se děti učily lyžovat na lyžařských kurzech za socialismu na lyžích, které měly být naopak o 10 – 15 cm delší, než výška lyžaře, tedy o téměř 30 cm delší lyže, než na jakých se dnes lyžuje?

Kluzky pro ty nejmenší

Pro úplně nejmenší děti, řekněme ve věku kolem 3 let, dostatečně poslouží ty obyčejné plastové lyžičky pro mrňata. Slouží spíš k tomu, aby si dítě na ně zvyklo a naučilo se na nich pohybovat na rovince v dětském parku, nebo na cvičné louce.
dítě na lyžích

Lyže jako hračka

Pro pětileté děti se vyrábí lyže od délky 65 cm, jsou měkké, ohebné a lehké a důležitý je jejich vzhled, aby si je dítě zamilovalo jako svou hračku. Takové lyžičky mívají obrázky zvířátek, domů a autíček a hezké lyže si malý lyžař zamiluje. Vhodné jsou modely s tzv. protismykem, který usnadní stoupání do kopce.
malý lyžař

První carvingové oblouky

Pro starší děti mezi 7 – 11 roky volíme lyže s kompozitovým jádrem o délkách 100 – 120 cm. Jsou to velmi dobře ovladatelné modely, některé více vykrojenější pro carving. Pro nadané lyžaře a sportovně založené děti můžeme pořídit i tvrdší lyže.
U starších dětí musíme sáhnout po juniorských lyžích v délce od 130 do 150 cm, které se svou konstrukcí od lyží pro dospělé v podstatě neodlišují. Vyrábí se různé typy od slalomových speciálů pro velmi krátké oblouky a lyžování v neupraveném sněhu nebo ve vrstvě prašanu, až po „superobří slalomky“ s dlouhými oblouky a stabilnější jízdou ve stopě.