A proč to? Vláda totiž plánuje velké investice a schodek v řádech desítek miliard korun. Určitě si mnozí z Vás řeknou, proč se kvůli tomu ekonomové rozhořčují- vždyť je to dobře, že se investuje, ne? Z jejich pohledu ale to správně není a tento krok vlády může v následujících letech provětrat i Vaše peněženky.
nápis na tabuli.jpg

Máme peníze, pojďme je investovat!

Z pohledu člověka, který ekonomiku sleduje jen zpovzdálí, se investice v dobrých časech může jevit jako báječný nápad. Když ty peníze mám, tak je investuji. Jenže to může platit u soukromých osob, ale ne u státního celku.
Ty peníze, které si budeme půjčovat kvůli investicím, na které nemáme, nám budou chybět v dobách, kdy budou opravdu potřeba.
Naše ekonomika, ač vzkvétající, je velmi napjatá ohledně pracovní síly. Její nedostatek a zároveň tlak na zboží a služby může opět splasknout bublinu tak, jak se stalo před několika lety. Varovným ukazatelem je stoupající cena bydlení a zvyšující se úroková míra hypoték. To byl právě jeden ze znaků počínající krize v roce 2011.
Vládní investice totiž nejsou potřeba v době, kdy se trhu daří. Jsou potřeba v okamžicích, kdy se mu nedaří. Kdy stoupá nezaměstnanost, zvyšují se náklady na důchody (rozumějte veškeré sociální dávky, především ty v nezaměstnanosti) a obrat ekonomiky je nízký. To je přesně ten okamžik, kdy je potřeba nástupu vládních investicí, které pošlou do oběhu peníze, dají práci lidem i firmám a pomohou znovu nastartovat hospodářský růst.
Vládní investice v době prospěchu je jako plivat do jezírka. Už tak je tam vody dost, proč jí přidávat?
kraťasy bez peněz.jpg

Šetřeme společně na horší časy

A že ty časy dříve nebo později přijdou. Zrovna v těch časech bude zapotřebí, aby vláda, která přes období úspěchu šetřila a střádala přebytečné prostředky a snižovala státní dluh, se se svými úsporami vytasila, vzala si půjčky a cpala peníze do ekonomiky horem spodem. Jenom tento krok může pomoci zmenšit následky krize a dovolí nám ji překonat v poměrně bezproblémovém duchu.