Mělník leží ve Středočeském kraji asi 30 kilometrů od Prahy. Jak už bylo zmíněno, leží také na soutoku řek Labe a Vltavy. Tento soutok lze nejlépe pozorovat z Mělnického zámku. Zámek zde postavili Lobkowiczové a nyní nabízí kromě zámeckých prohlídek také možnost prohlídky vinných sklepů spojenou s ochutnávkou vín či občerstvení v restauraci nebo cukrárně s nádherným výhledem do okolí.
velká vinice
Pokud byste chtěli vidět celý Mělník i okolí jako na dlani, vydejte se na vyhlídkovou věž v Chrámu sv. Petra a Pavla. Po vystoupání několik schodů se vám naskytne krásný výhled na město Mělník, ale také do okolí na horu Říp či vinici sv. Ludmily. Za dobrého počasí je možno vidět i město Kladno nebo Kralupy nad Vltavou.
Součástí chrámu sv. Petra a Pavla je i kostnice. Ta vznikla už v 15.století a fungovala až do roku 1775, později byla znovu obnovena a nyní si ji můžete v otevíracích hodinách prohlédnout. Nachází se zde kosti přibližně 10 000 osob a vyskládáním kostí a lebek vznikly různé nápisy a obrazce.
Pod informačním centrem lze také navštívit mělnické podzemí. Podzemí vzniklo už ve 13.století a část z něj se zachovala do dnešních dob, jednak jako turistická atrakce, jednak jako vinné sklepy či obyčejné sklepy obyvatel okolních domů. Při prohlídce podzemí lze také vidět studnu, která je hluboká 54 m a široká necelých 5 metrů, což ji řadí na první místo v žebříčku nejširších studní v České republice. Toto prvenství je zaznamenáno i v knize rekordů České republiky. Prohlídky zde probíhají každou hodinu v době otevíracích hodin.
lebka a zkřížené hnáty
Kousek od informačního centra se nachází mělnické muzeum. V muzeu lze navštívit expozice regionální historie a přírody nebo také výstavu historických kočárků, kde lze vidět historii a vývoj výroby kočárků.
Mělník je bezesporu krásné město, které toho má opravdu hodně co nabídnout.