Plánování těhotenství je jedna věc, ale plánovat to, jak se bude váš potomek po zbytek života jmenovat je už věc jiná. Ať jste svobodní nebo už děti máte, jedno je jisté – každý má nějakou představu o tom, jak by se jejich dítě asi mělo jmenovat. Změna pak nastává se situací, která vše mění ve váš neprospěch a vy najednou do poslední chvíle nevíte, jestli správné jméno vůbec stihnete vybrat.
poslech miminka
FAKTORY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ VÝBĚR JMÉNA:

1.     Příjmení– to, že jste dříve měli jednoznačně promyšlené jméno pro vaše budoucí děťátko, se může značně zkomplikovat ve spojení s jeho příjmením. I jméno musí ladit jako celek a to nejen jeho první část, ale i příjmení. Přece pojmenovat dítě Jakub Jakób, není pro jeho budoucí fungování vůbec přínosné.

2.     Partner– i fakt, že máte předem promyšlené to, že vaše dcera se bude jmenovat Natálie a syn Josef, ještě neznačí šanci na úspěch. Váš partner na to může mít svůj vlastní názor a může se stát, že vaše rozhodnutí se mu nebude vůbec líbit. Musíte se proto za všech okolností shodnout.
podepsaný motýl

3.     Paměť – určitě to znáte, protože se všichni jednou setkáme s člověkem, který nám nebyl dvakrát sympatický. Někdy nám takový člověk dovede znepříjemnit den už jen vyslovením jména, které nese. A že takových lidí na světe je, vám potvrdí jen užší výběr jmen, které jste doposud plánovali.

4.     Tradice nebo móda– jsou lidi, kteří mají rádi tradice a chtějí dát svému dítěti klasické české jméno. Pak je tady ale seznam méně známých nebo dokonce zahraničních jmen, které širší podvědomí lidí spíše zarazí a rozesměje, než pochopí. Měli byste brát ohled i na vaše doposud nenarozené dítě, jestli bude mít dost síly se s takovou extravagancí později vypořádat.
scrabble písmenka


Dědictví jménem JMÉNO


Často se stává samotnou tradicí, že se jméno potomka dědí po rodičích a prarodičích. Obzvláště u mužů je zvykem dávat jméno po generace stejné, ať už z úcty nebo hrdosti jeho nositele. Co by se ale nemělo stávat je, že se z tradice stane nutnost. Pokud se rozhodnete, že svému dítěti dáte jiné vámi líbivější jméno, měla by to vaše rodina chápat a především to respektovat.