Když koberec nevoní

Některé syntetické koberce nemusí zrovna vonět přímo z výroby, ale jsou typy koberců, které vydávají zvláštní, přitažlivou vůni, kupříkladu ručně tkané nebo jiné koberce z přírodních vláken. Máme pak pocit, že si domů s každým novým takovým kouskem přineseme i místo, kde přírodní surovina rostla a kde byla sklízena a zpracovávána. Přírodní koberce jsou dnes docela v oblibě, ale ani syntetická metráž na tom není tak zle, je to zkrátka stále něco měkkého na podlaze, a my očekáváme, že tomu tak bude i nadále.

detail vláken koberce

Jenže ouha, uplyne pár měsíců či let a namísto vůně nového výrobku se tu začne o slovo hlásit bakteriální odér. Zda vám vyhovuje a voní, či nikoli, je vždy otázkou rozhodnutí, zda to tak ponechat, anebo s tím něco podniknout.

Po kobercích mnohdy našlapujeme bosí a chodidla jsou kromě toho, že jsou nesmírně citlivá a bohatá na receptory, což oceníme např. u reflexních masáží, jsou zároveň i zdrojem obrovského množství potních žláz. A náš pot sám o sobě údajně nevoní, ale jeho „vůni“ podbarvují teprve bakterie, které si na něm pochutnávají a přeměňují jej na fermentované, mimo jiné sirné sloučeniny. Po delší době se koberec mění na použité ponožky a je tedy vhodná chvíle namísto klasického suchého vysavače sáhnout po nějakém lepším – výkonnějším a efektivnějším způsobu čištění.

koberec na podlaze

Zašpinit koberec je velmi jednoduché

Kromě změny vůní koberců se časem mění i jejich barva. A docílíme toho docela snadno, např. tu a tam vytrousenými kousky jídla, vylitým nápojem, zvířecími exkrementy anebo docela obyčejným zašlapaným mastným prachem, co si s ním neporadí běžný vysavač. A tehdy je vhodná chvíle oslovit profesionály a požádat o radu, který strojní mechanismus je pro ten náš kobereček vhodný. Může to být třeba dobře recenzovaný systém čištění koberců v Praze 6 s názvem Rotovac.