Kvalitní běžeckou obuv poznáte podle několika hledisek. Dopřejte si alespoň několik hodin času na její výběr, neboť pro běh je tím podstatným vybavením. Když zkrátka sáhnete po té nevhodné, promění se sportování v noční můru. Zajímat by vás měl především stabilní nášlap při běhání z kopce a hmotnost bot při zdolávání kopců směrem vzhůru.
maraton ve městě

Co si představit pod pojmem nášlap

Lidské chodidlo je důmyslně řešená část těla, je stejně důležitá, jako ostatní prvky pohybového aparátu a na její kvalitě se odráží držení těla, stav páteře a kloubů. Nášlapem rozumíme způsob, jak dopadá noha na podložku. Je-li normální – přirozená, nášlap není extrémní a váha těla se přenáší podél celé klenby rovnoměrně.
boty adidas
U vnitřního nášlapu hovoříme v souvislosti s bortící se klenbou. Takový člověk našlapuje více na vnitřní stranu a chodidlo uzavírá s podložkou ostrý úhel směrem ven. Bohužel je tato deformace nejčastější v současné populaci a byla způsobena převážně nesprávně volenou obuví v dětství a jen omezenou chůzí naboso. Týká se to až 75 procent veškeré populace. V tomto případě jde o ztrátu boční stability, což je zvláště u běhu podstatná záležitost. Běžecká obuv pro tyto sportovce musí být zesílena na vnitřní straně, aby se nášlap vyrovnal.
Vnějším nášlapem se ortopedové zabývají méně často, týká se těch, kteří mají chodidlo více klenuté a přetěžované na vnější hraně. Veškerá váha těla pak spočívá na vnějších kůstkách a hrozí nebezpečí zvrtnutí kotníku směrem ven, tzv. laterální typ úrazu.
běhání se psem

Odpružení

Co vás bude zajímat kromě redukce nášlapné plochy, je tlumení nárazu při dopadu. Běh je považován za extrémní zátěž pro kloubní chrupavky a s tím musí počítat výrobci obuvi. Při doskoku jsou svaly nohou a chodidel namáhány silou, která odpovídá trojnásobku vaší váhy. Jestliže běháte delší dobu v nevhodných botách, nedostatečně odpružených, chrupavky se rychle opotřebí, nestačí se regenerovat a kromě úrazu vás může čekat i nepříjemný operační zákrok.