Naše děti na zpívání obdivují spíš rytmus. Že to „trhá uši“ muzikanta, to jim vůbec nevadí! Další, co mají rády, je nekonečné opakování. Vydrží poslouchat známé rytmické odrhovačky a chtějí zpívat dál a dál, i když dospělí jsou z toho už dočista vyřízení! Dětem zpívali již před dávnými lety naši předkové. Mnohé staré dětské písničky již dávno zlidověly a autory neznáme. Například „Pec nám spadla“, „Skákal pes“ nebo „Kolo kolo mlýnský“. A je jich samozřejmě mnohem víc. Velké množství dětských hitů nám nabízejí moderní autoři. Vybrat si může každý podle vlastního vkusu i momentální nálady. Dobré je také postarat se o pořádný doprovod https://www.chytraliska.cz/produkt/kytara-23/ a seznamovat děti přirozeně a od raného věku s hudebními nástroji. Hudba je třeba „chytne“. A může se jim stát krásným celoživotním koníčkem. Z některých mohou být v budoucnosti i muzikanti profesionálové.

mladá žena hraje na kytaru

Dalším užitečným bonusem, které zpívání s dětmi přináší, je to, že se učí nová slova. A samozřejmě také to, jakým způsobem je používat, jaký mají význam.

Co ještě říkají na téma „děti a zpívání“ odborníci?

· Ze zpěvu a hudby mají radost už novorozenci. Uklidňuje je to, lépe pak usínají. Má to vliv i na jejich maminky, která mají v sobě nějak přirozeně zakódováno mluvit na miminka jaksi zpěvně, melodicky.

· Protože zpívání není jen o veselých a hezkých věcech, slyší děti také písničky smutné. Rozhodně není dobrým nápadem takové skladby před nimi skrývat! Učí je, že v životě je někdy také smutno a k pláči, že lidé bývají bohužel i nešťastní. Zkrátka poznávají různé emoce.

· Pro děti je při zpívání společně s dospělým vždy lepší a jednodušší, když zpívají „níž“. Dospělý doprovod by se měl tedy držet „výš“.

holčička s mikrofonem

Zpívat s dětmi bychom tedy měli i pokud se žádnými dobrými zpěváky zrovna necítíme. Dětem nějaký ten falešný tón opravdu nevadí. Nejsou to přísní porotci pěvecké soutěže. Chtějí jen dělat to, co se jim líbí. A s lidmi, které mají rády!