Makadamové ořechy pocházejí z tropického podnebního pásu. Pěstují se v Indonésii, Austrálii, Novém Zélandu, Brazílii a jižní Afriky. Ořechy se vyznačují velmi tvrdou skořápkou, samotné ořechy jsou krémově bílé. Ořechy jsou velmi tučné. Obsahují asi 75 % tuků, především kyseliny palmitoolejové, která zabezpečuje správnou funkci neuronů. Mohou se pyšnit antioxidačními, protizánětlivými a antimikrobiálními látkami, obsahují důležité polyfenoly a aminokyseliny. Z vitamínů najdeme v oříškách především vitamin A, dále jsou bohaté na železo, selen, riboflavin, niacin a thiamin.

makadamové ořechy

A jaké příznivé účinky můžete od konzumace makadamových ořechů očekávat?

Oříšky jsou sice tučné, ale protože obsahují zdravé tuky, pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu v krvi a zvyšují HDL cholesterol. Díky těmto oříškům můžete předcházet mnoha srdečním chorobám. Chcete posílit vaši paměť? Vsaďte právě na makadamové ořechy. Kyselina palmitová chrání v mozku nervové buňky a přispívá k jeho zdravé funkci. Omega-9 tuky pomáhají posilovat paměť a podpoří i vaší dobrou náladu.

karamelizované makadamové ořechy

Protože jsou makadamové ořechy bohaté na fosfor, mangan a hořčík, pomáhají vstřebávat živiny a mineralizovat zuby a kosti. Pokud jste právě po úrazu nebo jste starší, oceníte fakt, že oříšky pomáhají při regeneraci kostí a dokáží tělu kostní tkáň rozvíjet. Jestliže trpíte chudokrevností, makadamové ořechy pro vás budou tou správnou volbou. Obsahují hodně železa a mědi, které pomáhají vytvářet červené krvinky. Při denní konzumaci 30 g makadamových ořechů dopřejete svému tělu 14 % denního příjmu železa u mužů, u žen je to pak 6 %. Kromě tuků jsou ořechy bohaté na vlákninu, která podporuje růst zdravý prospěšných střevních bakterií. Pokud máte v pořádku zažívací trakt, je v pořádku i váš imunitní systém. Makadamové ořechy jsou sice drahé, ale není na škodu je čas od času konzumovat.