Stále ještě panuje přesvědčení, že lékařství je prestižní profese. Mnoho rodičů sní o tom, že právě jejich potomek bude doktorem. Jak se však ukazuje, situace tak růžová není. A došlo to až do té míry, že se začíná projevovat nedostatek doktorů. Jedním z oborů, kde specialistů chybí nejvíce, je zubní lékařství. Zvláště stomatologie Praha na tom není nijak dobře, a lidé mají problém svého zubaře najít, když dosáhnou dospělosti či když ten jejich stávající odejde do důchodu.

zubař při práci

I to je důvod, proč se u nás začíná zavádět model zubních klinik, kdy se lidé neregistrují u konkrétního doktora, nýbrž na dané zubní klinice, která jich zaměstnává více. Výhodou je, že nemusí mít starost, pokud některý z lékařů odejde do důchodu. Nevýhodou naopak je, že lékaři, kteří tam pracují, mají často různou úroveň kvality a je jen o štěstí, zda se dostanete k tomu nejlepšímu.

Tato situace s odchodem lékařů samozřejmě nenastala přes noc. Jedná se o dlouhodobý problém, kdy teprve nyní začínáme pociťovat vážnější následky, jak stále více stávajících doktorů odchází do důchodu, aniž by je někdo nahradil.

výsledek bělení zubů

Problém není ani tak v počtu absolventů lékařských fakult, i když je pravdou, že právě na stomatologii žádný nával není. Přesto z ní každý rok vychází čerství absolventi. Bohužel, tito často nejdou rovnou ordinovat. Mnoho z nich totiž odchází pracovat do ciziny. Důvody jsou pochopitelné – lékaři tam mají lepší pracovní podmínky a také lepší plat. Z jejich pohledu by tedy bylo hloupé zůstávat zde, když si za hranicemi mohou vydělat více a pracovat za lepších podmínek.

Tuto situaci bohužel nejde tak snadno zvrátit. Samozřejmě existují návrhy opatření, jak do zdravotnictví dostat více peněz, například tím, že si pacienti budou určité úkony částečně či plně hradit. To však naráží na pochopitelný odpor veřejnosti. Zatím se tedy zdá, že řešení je v nedohlednu, a najít lékaře, zvláště zubaře, bude čím dál těžší.