1. Jednočlenná společnost

Není nic jednoduššího než si vynahradit půl milionu a založit si firmu, nakoupit zboží či techniku a začít. Pokud tedy ten půl milion máte. Jednočlenná společnost má spoustu výhod pro ty, kteří zkrátka potřebují vše řešit rychle a bez zbytečných průtahů, nechtějí slyšet zbytečné argumenty ani se nechtějí hádat dlouho do noci. Chtějí prostě ČINIT. Jednočlenná společnost řadu otravných mechanismů (zvláště pak ostatní společníky) už jen dle svého názvu nemá, jste sami svým pánem. Nemusíte tak svolávat valné hromady ani zdlouhavě hlasovat.
desková hra 

  1. Osobní společnosti

Osobní společnosti jako veřejná obchodní společnost nebo komanditní společnost jsou příkladem práce uzavřené skupiny lidí, kteří se rozhodli, že spolu s nimi potom padne i podnikání. VOS jsou tak málo časté, že se snad ani nezakládají, protože její mechanismy a zákonná úprava není tak lehká, jako například u SRO či akciové společnosti. VOS jsou založeny na principu osobnosti, tedy toho, že s osobami (společníky) je spojena silně i společnost a podíl v ní. Jakmile zanikne jeden ze členů, společnost zanikne. Počet společníků tomu také odpovídá, protože minimum společníků jsou 3. Jakmile číslo klesne, tak končíme. Pokud chcete založit rodinnou firmu, není nic jednoduššího.
dřevění muži 

  1. Kapitálové společnosti

Velké kapitálové společnosti znamenají také často spoustu společníků. Zde patří i jednočlenné společnosti z bodu a), my se však bavíme o těch společnostech, jejichž společníci se zkrátka dali dohromady. Zde patří SRO nebo akciová společnost.
 
Otázka tedy zní takto: “S kým podnikat?“. Nejlepší domluva je s rodinnými příslušníky, může se však stát, že se z harmonického vztahu stane dlouholetý spor o majetky a peníze.
Přátelé jsou snad nejlepší, zvláště, pokud si vše ošéfujete a ohlídáte ve společenské smlouvě tak, aby poté jedna strana nemohla zneužít svého postavení vůči ostatním.
S naprostými cizinci je to poněkud těžší, protože se neznáte, nevíte, co máte čekat, ale zase neztratíte přátele, pokud se něco stane a celkově budete opatrnější s tím, co děláte, což se zvláště v tomto světě osvědčí jako nadmíru dobré pravidlo.