Tím nejdůležitějším, čím je třeba začít, je vypracování podrobného schématu vašich výdajů. Už během toho často narazíte na velkou spoustu věcí, které nepotřebujete nebo za ně prostě jen utrácíte peněz víc, než musíte.
peníze a hodiny.jpg

Šetřete energiemi!

Určitě už se vám také několikrát stalo, že jste se vrátili večer domů z práce a zjistili, že jste nechali celou tu dobu rozsvíceno v koupelně . Věřte nebo ne, pokud to tak budete dělat pravidelně, nedoplatek za elektřinu vás může velmi nemile překvapit cifrou, kterou bude třeba uhradit.
Dopřáváte si rádi a často vanu, nebo holdujete dlouhé horké sprše? Určitě se jí nemusíte vzdávat úplně, ale nalijme si čistého vína, každý den je přeci jen trochu moc a na vašich účtech to opět půjde poznat.
Další tipy na ušetření na energiích:
· Nenechávejte zapojené v zásuvkách nic, co tam nutně nemusí být
· Pravidelně odmrazujte ledničku
· Investujte do úsporných zářivek
· Zjistěte, jestli pro vás nebude výhodnější přejít k jinému dodavateli energií
svítící žárovky.jpg

Přemýšlejte, než něco koupíte

Mnoho lidí nakupuje bez rozmyslu, a tak často sáhnou i po něčem co vlastně vůbec nepotřebují a nakonec to někde zůstane ležet ladem. Jedním příkladem za všechny je nakupování zlevněného oblečení, které se vám sice úplně nelíbí, ale za tu cenu to tam nemůžete nechat! To, že si ten kus oblečení na sebe vezmete jednou je v té chvíli vedlejší.
Další tipy, jak neutrácet za zbytečnosti:
· Do obchodů choďte s nákupním seznamem, nebo alespoň jasným cílem co chcete koupit
· Nekupuje něco jenom proto, že je to v akci, ale s klidnou hlavou si promyslete, jestli to opravdu někdy využijete
· Udělejte si svůj osobní rozpočet, který nebudete překračovat

Využívejte slev ve svůj prospěch

I když minulý odstavec před nevýhodným nákupem ve slevě varoval, neznamená to, že byste jim neměli věnovat pozornost. Pokud jste student, můžete na obrovském množství míst uplatnit studentskou slevu, a to samé platí i pro učitele. Samozřejmě je zde také velké množství věrnostních programů, členských karet a podobně, které vám ve výsledku také můžou něco ušetřit.