Typy rodinných domů rozlišujeme nejen podle výchozího stavebního matriálu, ale také dle tvaru, dispozice a prostorového řešení. V první řadě rozeznáváme domy vícepatrové a přízemní. Domy s několika patry se hodí zejména do městské zástavby a tam, kde se jedná o řadové bydlení anebo prostory hustě obydlených ulic.

Někteří lidé se však tomuto způsobu bydlení vyhýbají, považují je za, v uvozovkách, „sídliště na placato“, a mají pravdu. Svým způsobem tu ztrácíte soukromí, a co mnozí z vás neuvědomují, výškové budovy působí na lidskou psychiku tak trochu depresivně a stísněně.

dům v přírodě

Nejhůře to vnímají lidé trpící klaustrofobií, ti mají doslova panickou hrůzu z uzavřených prostor a takováto místa jim tyto jevy připomínají. Zdá se vám to až příliš přehnané? Pak si vyhledejte na Internetu pár fotek z newyorských ulic a chvíli se na ně upřeně dívejte. Budete si tu připadat jako ve skladišti, všude kolem jsou jen výškové mrakodrapy, samý beton, sklo a asfalt. Být na takovém místě pár hodin snadno přečkáte, ale žít tu celý život, to už musí na duši zanechat spoustu šrámů.

městské mrakodrapy

Dejte přednost bungalovu

Domy typu bungalovů se často objevují v některých přímořských letoviscích, lidé se tu cítí volně a příjemně. Dokonce i delší obydlená ulice na vás nepůsobí tak sevřeně, jako kdyby tu byly patrové objekty. Bungalov tím, že je nízký, vytváří pocit větší sounáležitosti a osobní pohody a máte tu pocit, že jste více spojeni s okolní přírodou.

Naprosto ideální je stavět bungalov na klíč 4+kk na polosamotách či na okrajích obcí a měst. Velmi pak záleží i na volbě stavebního pozemku a na tom, koho budete mít za sousedy, a jaká je pravděpodobnost, že vedle vás se nezačne stavět třeba dálniční obchvat anebo logistické centrum. Buďte proto bdělí a zajímejte se nejen o výstavbu domu jako takového, ale i o jeho umístění v krajině.