Hypoteční úvěr na bydlení známe asi všichni. Je produktem celé řady bank a v současné době si o něj může požádat každý, kdo splňuje zákonem dané podmínky. Jak je tomu ale v případě americké hypotéky? Víte, jaké jsou rozdíly mezi těmito dvěma úvěrovými produkty? Na co si dát při žádosti pozor? Která z hypoték je výhodnější?

  • Účelovost

Pokud bychom měli jmenovat pouze jeden rozdíl, který tyto dva úvěrové produkty diametrálně rozděluje, byla by to účelovost. Hypoteční úvěr na bydlení je ryze účelový úvěr, který je možný čerpat na investici do vlastního bydlení. Společně s účelovostí jdou ruku v ruce i některá omezení, které nemusí být po chuti každému. Některé banky navíc peníze uvolňují postupně dle fáze výstavby.

maketa domu

Americká hypotéka je v tomto ohledu o poznání benevolentnější. Jedná se o neúčelový úvěr, není proto zapotřebí dokládat, na co budou peníze z hypotéky čerpány. Chcete cestovat, studovat v zahraničí nebo třeba uvažujete nad pořízením nového automobilu? S americkou hypotékou žádný problém! Americké hypotéky nabízí i některé nebankovní společnosti. Jednou z možností je hypotéka bez registru https://www.americkahypoteka.cz/hypoteka-bez-registru/, která cílí na žadatele se špatnou platební minulostí.

  • Úroková sazba

Další podstatný rozdíl tkví v jejich rozdílné úrokové sazbě. Účelové úvěry zpravidla disponují velmi výhodnou úrokovou sazbou, neboť jsou pro banky méně rizikové. U nich je totiž zapotřebí ručit nemovitostí, která v případě neplnění povinností, může kdykoliv připadnout bance. Úroková sazba se u hypotečního úvěru na bydlení pohybuje v současné době kolem 1,5%.

počítání peněz

U americké hypotéky je též zapotřebí ručit nemovitostí, její neúčelovost je ale do určité míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, která se aktuálně pohybuje kolem 3%. Pro který z těchto dvou hypotečních úvěrů se rozhodnete?