Líný člověk nechce nic dělat a je tak spokojený. Ale trpíme-li prokrastinací, znamená to, že se nedokážeme přinutit ke splnění nějakého konkrétního úkolu, stále jej odkládáme a místo toho děláme spoustu jiných věcí. Vždycky si najdeme ospravedlnění, proč se tím problémem ještě teď nebudeme zabývat. Odkládáme odpovědi na nepříjemné emaily, na rozsáhlé a složité řešení úkolů.  Jenže odkladem se na rozdíl od lenosti dostavují výčitky a pocit selhání. Protože jsme měli, věděli, že máme – ale neudělali. 

nuda
 
Životní styl, nemoc nebo pozitivní vlastnost?

·         Odkládání povinností se velice snadno může stát určitým životním stylem. Proč to dělat nyní, když můžu jindy, z toho se snadno stane návyk. Oslabuje se naše vůle a rozhodování. Máme přece spoustu jiných možností, co dělat a proč ne, když k tomu máme větší chuť a náladu. Nejhorší je, že při tomto způsobu života si ani příliš neodpočinete, protože Vás stále provázejí výčitky svědomí s obavami, že to nakonec nezvládnete včas a budete mít problémy s ostatními lidmi nebo na pracovišti.

odpočinek

·         Výrazný a chronický sklon odkládat své povinnosti bývá označován za druh depresivní poruchy. Je to  určité nutkání vyhnout se úkolu, za kterým může stát strach z neúspěchu.
·         Jiní zase vidí za prokrastinací docela prospěšnou vlastnost. Když totiž nakonec přes všechno odkládání svůj úkol zvládneme, máme dobrý pocit. Navíc se učíme postupně si složité věci dávkovat a někdy při nepodstatných činnostech můžeme právě přijít na něco tvůrčího.

cestování
 
Brát život jako cestu
Ať už prokrastinaci zařadíme do jakékoliv škatulky, určitě bychom se jí raději zbavili. Než nám otevře oči nějaká těžší životní situace, abychom sami poznali význam svých smysluplných životních aktivit, měli bychom být možná více orientovaní na cestu, aby nás život bavil a pak i dosahování