Plíseň sněžná (Microdochium nivale, syn. Fusarium nivale)

Vyskytuje se na plochách, které nebyly na podzim dostatečně ošetřeny, zejména ponechána travní plsť a sníh vytvářejí podmínky pro šíření plísně sněžné. Vznikají fleky různého tvaru a velikosti. Pokryté jsou myceliem bělavé nebo narůžovělé barvy, které připomíná pavučinu. Plíseň sněžná se šíří i na zastíněných místech s vyšší vlhkostí, bez nutnosti pokrytí plochy sněhem. Infekce se dobře šíří při teplotě 0 až 10 ° C.
domeček z kostek

Řešení: Spočívá v odstranění odumřelých částí, čímž se půdní profil provzdušní. Plochu je dobré přihnojit startovacím hnojivem. Při rozsáhlém napadení lze plochu chemicky ošetřit. Při velkých prázdných plochách lze udělat dosev. Pozor však na výběr osiva, aby trávník působil celistvě!

 

Paluška pleťová (Typhula incarnata)

Po oblevě se na trávnících objevují různé hnědavé skvrny s "papírovou" strukturou. Mycelium může mít bělavou až našedlou barvu. Typickým příznakem jsou sklerocia – hlízovité útvary velké až do 5 mm, které najdete na povrchu i při kořenech trávníku. Hniloba je proto nebezpečnější než plíseň sněžná. Napadený porost může dokonce odumřít. Podmínky jsou podobné jako při šíření plísně sněžné, ale vyskytuje se při dlouhodobém období se sněhovou přikrývkou. Nákaza se šíří pohybem osob a mechanizace po porostu.

 

Řešení: Opatření jsou podobné jako při plísni sněžné – vyhrabání odumřelé hmoty, provzdušnění a pohnojení trávníku. V případě silného napadení je třeba použít chemickou ochranu (Ortiva, Amistar).

 sekačka na trávu

Terénní nerovnosti, jámy a vyšlapaná místa

Jaro je ideální období pro vyrovnání a dosévání poškozeného trávníku. Počasí podporuje dobré klíčení rostlin a trávník i po rozprostření nové vrstvy zeminy působí celistvě, neboť ještě netvoří hustý zelený koberec. Právě teď je vhodné období na jeho opravu po zničení psy nebo úpravu vyjetých míst.

Řešení: Rozprostřete na plochu vrstvu trávníkového substrátu. Do čerstvé zeminy vysejte rovnoměrně travní osivo. Dbejte na to, aby nevyschlo, v době vzcházení je trávník na sucho velmi citlivý.

3.7
03